Sklepy internetowe

Sklep internetowy to element nowoczesnego biznesu
Współczesny biznes na dobre wkroczył w nowe technologie co pokazuje ilość sklepów internetowych oraz stron www jakie są dostępne dla użytkowników. Jeżeli poważnie myślisz o swojej firmie to skorzystanie z rozwiązań e-commerce jest Twoim obowiązkiem. Ogromne możliwości jakie dają sklepy internetowe, że są nie tylko dopełnieniem sprzedaży sklepu stacjonarnego ale coraz częściej głównym kanałem handlowym w firmie. Dzieje się tak, ponieważ w Internecie możemy kupować 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Co więcej mamy nieograniczony asortyment, wygodę zakupów, szybkie płatności online oraz szeroki asortyment oraz różne formy dostawy towaru. Nie zapominajmy również o możliwości sprzedaży produktów na terenie całego kraju oraz zagranicą.
Zamienić małe stoisko w pawilonach na duże klimatyzowane biuro
Kilka lat temu do naszej agencji zgłosiła się Agnieszka, która z powodzeniem prowadziła mały sklepik w jednym z osiedlowych pawilonów. Na spotkaniu widać było wieloletnie doświadczenie i pasję do branży artykułów dziecięcych. Jednocześnie dało się wyczuć, że Agnieszka ma problem ponieważ obroty sklepu powoli zaczynają spadać ze względu na rosnącą popularności zakupów w Internecie oraz na ograniczenia powierzchni lokalu w celu prezentacji większej ilości produktów.
Bez chwili zastanowienia zgodziliśmy się pomóc i ruszyć na podbój rynku artykułów dziecięcych. Nasze pracę rozpoczęliśmy od szczegółowej analizy tej branży, aby móc wybrać najlepsze rozwiązania do zastosowania w przyszłym sklepie internetowym. Celem naszych działań było znalezienie mocnych stron, którymi moglibyśmy się pochwalić w Internecie a tym samym zdobyć przewagę nad konkurencją. Po stworzeniu planu działań przyszedł czas na wdrożenie projektu. Wykonaliśmy ładną grafikę, która nawiązywała do branży ( ciepłe kolory) połączone z intuicyjnym rozmieszczeniem funkcjonalności. Następnie przyszedł czas na marketing, który miał za zadanie nie tylko rozpocząć sprzedaż w sklepie ale doprowadzić ją do odpowiedniego poziomu. W swoich działaniach skupiliśmy się również na budowie marki aby była kojarzona z asortymentem dla dzieci.
bag-15841_960_720
Dziś mija już kilka lat od rozpoczęcia współpracy z Agnieszka, która jest naszą stałą klientką. Widzimy się czasem na kawie aby omówić dalsze działania. Sukces jaki udało się osiągnąć dzięki zastosowaniu odpowiednich rozwiązań w połączeniu z wieloletnim doświadczeniem sprawił, że dziś Agnieszka nie sprzedaje już w osiedlowym pawilonie a siedzi w pięknym dużym klimatyzowanym biurze. Co więcej zatrudnia 8 pracowników i myśli nad rozszerzeniem działalności o zabawki dla dzieci.
Ten przykład pokazuje, że można osiągnąć cel i wznieś swój biznes na wyższy poziom!
Analiza branży w której działasz lub startujesz
W czasach gdy w sieci funkcjonuje wiele sklepów internetowych, kluczem do sukcesu jest odpowiednie wyróżnienie się z tłumu. Aby tego dokonać musimy najpierw zorientować się, kto w tym tłumie stoi. Mowa tu o szczegółowej analizie konkurencji na wielu płaszczyznach. Tylko właściwe badanie rynku i wyciągnięcie odpowiednich wniosków sprawi, że będziesz o krok dalej niż reszta rynku co pozwoli na osiągnięcie rynkowego sukcesu.
Opracowanie skutecznej strategii działania dla sklepu internetowego
Strategia w biznesie to klucz do sukcesu – również tego internetowego. W naszych działaniach powinniśmy pomyśleć nad odpowiednim modelem biznesowym dla naszego pomysłu. Warto odpowiedzieć na takie pytania jak: „Czym chcemy się wyróżnić?”, „Jakie są nasze cele?”, „Do kogo kierujemy naszą ofertę?”.
Wybór domeny i nazwy sklepu
To jeden z kluczowych elementów ponieważ nazwa ma być kojarzona z branżą, asortymentem a przede wszystkim naszym sklepem internetowym.  Powinna się wyróżniać i być łatwo zapamiętana. Warto zaznaczyć, że nazwę jest trudno zmienić gdy funkcjonuje już jakiś czas na rynku. W związku z tym powinniśmy się mocno zastanowić nad jej wyborem ponieważ będzie to decyzja na lata.
Wybór najlepszego oprogramowania i szaty graficznej
Wybór oprogramowanie to nie lada wyzwanie dla osoby początkującej w handlu internetowym. Do wyboru mamy kilka możliwości:
– darmowe oprogramowanie sklepowe (PrestaShop, Magento),
– darmowe oprogramowanie sklepowe (SOTEShop, Shoper),
– dedykowane oprogramowanie sklepowe.
Każde z wymienionych rozwiązań ma swoje wady i zalety, które powinniśmy uwzględnić przy wyborze. Warto zastanowić się jakie funkcjonalności są nam potrzebne a jakie mogą być przydatne w przyszłości gdy nasz sklep się rozwinie. Tym sposobem możemy wyselekcjonować oprogramowanie, które będzie idealne dla naszego sklepu internetowego.
Formalności
Decydując się na otworzenie sklepu internetowego powinniśmy dopełnić kilka formalności z tym związanych. Aby sklep mógł sprawnie funkcjonować z pewnością przydarzą nam się płatności internetowe, przesyłki kurierskie oraz inne tego typu usługi. Zadbajmy o wybór solidnych partnerów biznesowych aby w przyszłości wszystko przebiegało zgodnie z planem.
Na sklepie internetowym nie może zabraknąć polityki prywatności oraz regulaminu. Pamiętajmy również o zgłoszeniu bazy danych do GIODO.
Strony informacyjne oraz produktowe dla klientów
Strony informacyjne to ważne elementy, które wpływają na zaufanie klienta wobec sklepu internetowego. W związku z tym powinniśmy przygotować m.in. stronę informującą o Twojej firmie, rodzaju i kosztach dostawy oraz akceptowanych sposobach płatności. Są to dość ważne strony na który powinny się znaleźć rzeczowe informacje.
Strony produktowe to kolejna bardzo ważna kwestia w sklepie internetowym. Jeżeli nasze opisy będą kopiowane to z pewnością nie pomogą w pozycjonowaniu sklepu ani w dotarciu do klienta, który podobny opis czytał już w kilku innych sklepach. Tworząc opisy produktów powinniśmy stosować język korzyści, który zwiększy sprzedaż, zbuduje zaufanie firmy oraz sklepu. Pamiętaj o szczególnym zwróceniu uwagi na zdjęcia, filmy oraz inne formy prezentacji produktów, które stanowią integralną część oferty.
Marketing sklepu
Nawet najpiękniejszy i najlepszy sklep nie zacznie sam sprzedawać produktów. Dlatego niezwykle ważnym a zarazem ostatnim elementem w budowie jest właściwy marketing sklepu www. Jest to ogół działań, które mają na celu zarówno budowę marki jak i realizację celów sprzedażowych.
Aby skutecznie realizować cele powinniśmy rozpisać jakie działania będą skuteczne w naszej branży oraz co będzie właściwe na każdy etapie realizacji. Taki plan pozwoli na promocję, która jest dostosowana do budżetu jakim dysponujemy na danym etapie.