Błąd 403 stanowi poważny problem i wymaga natychmiastowej reakcji ze strony właściciela witryny – zwłaszcza że konsekwencją braku podjęcia działań zawsze są ogromne straty. Czym jest błąd 403 i jak go naprawić?
Błąd 403 – kiedy występuje i jak jest widoczny w witrynie?
Stanowi część grupy kodów 4XX i występuje w sytuacji, w której użytkownik wysyła żądanie do danych, do których nie ma stosownych uprawnień. Błąd 403 zawsze pojawia się po stronie użytkownika, a na stronach internetowych jest widoczny na kilka sposobów. Najczęściej są to:
- HTTP 403,
- HTTP Error 403.14 – Forbidden,
- Błąd 403 Forbidden,
- Error 403,
- Error 403 – Forbidden.
Może się zdarzyć, że nie jest wyświetlany nawet sam kod 403. Wówczas błąd 403 jest widoczny na jeden z dwóch sposobów:
- Dostęp zabroniony,
- Dostęp zabroniony: nie masz zezwolenia na dostęp do tego serwera.
Błąd 403 – jakie znaczenie ma dla witryny? Czy wpływa na SEO?
Pojawienie się błędu 403 nie pozostaje bez wpływu na witrynę. Robot Google w sytuacji napotkania strony internetowej, obarczonej problemem, otrzymuje jasną informację, że serwer lub host konkretnej witryny uniemożliwia dostęp Googlebota, a w konsekwencji – indeksowanie. Jeśli error 403 nie zostanie wyeliminowany, strona zostanie zaindeksowana wyłącznie z organicznych wyników wyszukiwania. Warto zatem podjąć natychmiastowe działania, znaleźć źródło problemu i wyeliminować go.
Naprawa błędu 403 – porady dla użytkowników i właścicieli witryn
Pojawienie się błędu 403 wiąże się bezpośrednio z brakiem uprawnień, koniecznych do uzyskania dostępu do informacji zawartych na stronie internetowej. Szukając rozwiązania problemu, upewnij się, że nie próbujesz uzyskać dostępu do witryny, która została dla Ciebie zablokowana. Co ciekawe, inaczej błąd będą próbowali wyeliminować użytkownicy strony, a inaczej – właściciele witryn. Co powinieneś robić? Praktyczne wskazówki znajdziesz poniżej!
Naprawa błędu 403 – praktyczne wskazówki dla użytkowników
Jeśli błąd 403 leży po stronie użytkownika, warto spróbować wyeliminować problem na jeden z poniższych sposobów:
Odświeżenie witryny
Nierzadko zdarza się, że error 403 ma charakter wyłącznie tymczasowy, a sposobem na wyeliminowanie problemu okazuje się odświeżenie strony internetowej. Naprawę błędu warto zacząć od tej czynności głównie dlatego, że trwa zaledwie kilka sekund. Jeśli naciśnięcie klawisza F5 (lub wybranie opcji „odśwież” na pasku przeglądarki okaże się nieskuteczne, skorzystaj z pozostałych sposobów.
Weryfikacja adresu URL
Chcąc wyeliminować błąd 403, koniecznie sprawdź, czy adres URL, z którego korzystasz, jest prawidłowy.
Czyszczenie pamięci podręcznej
Czyszczenie pamięci podręcznej (i włączenie obsługi plików cookie) także mogą wpłynąć na przywrócenie funkcjonalności strony. Wyłączona obsługa plików cookie i pełna pamięć podręczna najczęściej są przyczyną problemów z funkcjonalnością strony w przypadku konieczności logowania się w witrynie.
Wyłączenie rozszerzeń w przeglądarce
W sytuacji, gdy powyższe czynności zawiodły, skorzystaj z możliwości wyłączenia w przeglądarce niektórych rozszerzeń. Zdarza się, że za pojawienie się błędu 403 odpowiadają możliwe do dodania nowe funkcje (np. w Google Chrome), z których użytkownicy chętnie korzystają. Ich wyłączenie może przywrócić funkcjonalność strony.
Podjęcie kolejnych prób w późniejszym czasie
Żaden sposób nie przyniósł oczekiwanych rezultatów? Podejmij próbę wejścia na stronę internetową w późniejszym czasie. Jeśli problemy techniczne miały charakter tymczasowy, funkcjonalność strony zostanie przywrócona.
Naprawa błędu 403 – praktyczne wskazówki dla webmasterów
Jako właściciel witryny, w sytuacji pojawienia się błędu 403 nie powinieneś zwlekać z rozwiązaniem problemu. Funkcjonalność strony, zależnie od źródła problemu, możesz przywrócić na jeden z poniższych sposobów:
Reset uprawnień do plików i katalogów
Jednym ze sposobów na wyeliminowanie erroru 403 jest reset uprawnień do plików i katalogów. Aby to zrobić, zaloguj się do konta hostingowego, a następnie – zweryfikuj uprawnienia plików. Te powinny mieć ustawione określone wartości – katalogi – 755, pliki – 644, a zawartość dynamiczna – 700.
Usunięcie pliku .htaccess
Plik .htaccess, czyli plik konfiguracyjny, zlokalizowany w głównym folderze strony internetowej, również może być przyczyną wystąpienia błędu 403. Dlaczego? Powód jest prosty – problemy z funkcjonalnością witryny często są konsekwencją zmian wdrażanych bezpośrednio we wspomnianym pliku. Chcesz zweryfikować, czy źródło problemu tkwi właśnie tam? Usuń chwilowo plik .htaccess z witryny. Jeśli dostęp do strony internetowej zostanie przywrócony, dokonaj analizy w kodzie i wyeliminuj ewentualne błędy.
Dezaktywacja i aktywacja wtyczek
Przyczyną pojawienia się błędu 403 może okazać się problematyczna wtyczka. Sposobem na jej wyeliminowanie najczęściej jest metoda prób i błędów. Należy zatem dezaktywować kolejno wszystkie wtyczki i sprawdzać, kiedy strona działa prawidłowo. Jest to ważne dlatego, że nie wszystkie wtyczki na stronie na WordPressie są skonfigurowane nieprawidłowo lub nie są kompatybilne z pozostałymi wtyczkami.
Skanowanie strony w poszukiwaniu złośliwego oprogramowania
Źródłem błędu 403 może być także obecność złośliwego oprogramowania. Jeśli na stronie internetowej znajdziesz niechciane pliki, skorzystaj z dedykowanego oprogramowania (służącego ich usuwaniu) lub przywróć witrynę, korzystając z kopii zapasowej.
Nawiązanie kontaktu z firmą hostingową
Nie jesteś w stanie samodzielnie znaleźć źródła błędu 403, a w konsekwencji – wyeliminować problemu? Skontaktuj się z firmą hostingową. Pamiętaj, że im szybciej podejmiesz działania, tym mniejsze straty wygeneruje niedziałająca strona.