Projektowanie stron internetowych, programowanie oraz tworzenie aplikacji szytych na miarę potrzeb to obecnie bardzo pożądane na rynku usługi. W zasadzie każda firma potrzebuje swojej witryny, niektóre wymagają dedykowanego oprogramowania, a aplikacje wykorzystywane są na co dzień nie tylko w biznesie. Usługi software house są przeznaczone dla wymagających przedsiębiorców, którym nie wystarczają gotowe rozwiązania. A zatem jaką rolę odgrywają software house i w czym specjalizują się tego rodzaju przedsiębiorstwa?
Co dokładnie oznacza Software House?
Pojęcie Software House jest stosunkowo młode, które od niedawna funkcjonuje w otaczającym nas świecie. Powstanie tego sformułowania wymusił nieustany i dynamiczny rozwój Internetu oraz komputerów. Wraz z narastającym zapotrzebowaniem na specjalistyczne rozwiązania i zaawansowane usługi związane z developementem powstały software house tworzące dedykowane rozwiązania dla firm.
Podstawową działalnością software house jest tworzenie oprogramowania. Należy jednak pamiętać, że są to funkcjonalne algorytmy programowane pod zapotrzebowanie konkretnej firmy a nie proste uniwersalne programy. Najczęściej są to rozbudowane system z customowymi rozwiązaniami, które są stale rozwijane wraz z nowymi potrzebami.
Przykłady projektów wykonywanych przez software house:
- Rozbudowane serwisy i portale
- Platformy e-commerce
- Aplikacje webowe
- Systemy wspomagające CRM
- Platformy B2B
- Aplikacje mobilne
- Systemy ERP
Jednocześnie należy pamiętać, że działalność software house nie ogranicza się tylko do stworzenia oprogramowania. Bardzo istotna jest początkowa analiza założeń biznesowych, która pozwala poznać procesy oraz poszczególne elementy jeszcze zanim zostaną podjęte działania typowo projektowe. Ponadto oferta software house to również opieka powdrożeniowa oraz dalszy rozwój projektu.
Analiza potrzeb podstawą sukcesu
Agencje projektują dobre strony internetowe oparte o pewne schematy i szablony. Wykorzystują podstawowe funkcjonalności bez ich rozbudowy. Nie można powiedzieć, że są to złe i niepraktyczne strony – są dobre i podstawowe, często ładne graficznie, ale niekoniecznie dopasowanie do potrzeb i wymagań Klienta.
W przypadku software house jest inaczej. Strony oferowane przed tego typu firmy są w stu procentach dopasowane do potrzeb i założeń biznesu. Każda funkcja może być dowolnie zaprogramowana i rozbudowana. Jest to zasługa zespołu projektowego, który tworzy strukturę danego rozwiązania w sposób elastyczny z możliwością jej późniejszej rozbudowy. Dzięi korzystaniu z oprogramowania open source lub własnego (autorskiego), specjaliści z software house edytują kod w dowolny sposób i układają go niczym plastelinę.
Software house swoją przewagę opierają w dużej mierze na znajomości biznesu. Często zdarza się, że samo badanie potrzeb i przygotowywanie specyfikacji trwa dłużej niż tworzenie oprogramowania. Czasami to poznawanie danej firmy i jej struktury może zając nawet kilka tygodni, zanim w ogóle rozpocznie się pisanie programu. Takie indywidualne podejście, dopasowane do konkretnej branży jest kluczowe. Dlatego z usług software house korzystają najbardziej wymagający klienci, którzy potrzebują indywidualnych rozwiązań dopasowanych do ich potrzeb.
Consulting fachowców
Bardzo dużą zaletą software house jest także fachowy consulting. Zazwyczaj do specjalistów przychodzi się ze swoim pomysłem, który wymaga jednak rozbudowy i dopracowania. Doświadczeni programiści, którzy mają spore doświadczenie projektowe, z pewnością doradzą i pomogą wybrać najlepsze możliwe rozwiązanie.
Tak naprawdę pomysłodawca ma swoją wizję, którą należy szczegółowo omówić i doprecyzować. Dlatego podczas rozpoczęcia współpracy tworzy się dokładną specyfikację projektu, omawia wszystkie funkcjonalności oraz potencjalne możliwości rozbudowy w przyszłości. Poziom kreatywności i możliwości w przypadku doświadczonych specjalistów z software house jest znacznie większy niż w przypadku pracy z agencja reklamową czy też z freelancerami.
Kiedy warto skorzystać z usług software house?
Chcesz zautomatyzować procesy i przyśpieszyć pracę swojego przedsiębiorstwa dzięki wdrożeniu rozwiązań IT. Jeżeli Twoja firma rozwija się w dużym tempie a dostępne na rynku rozwiązania nie zaspokajają jej potrzeb to warto zgłosić się do software house. Załóżmy, że prowadzisz firmę transportową i zarządzasz sporą flotą samochodów. Z pewnością korzystasz ze standardowych (gotowych) programów, które niekoniecznie są dopasowane biznesu jakim się zajmujesz. Potrzebujesz rozbudowy podstawowych funkcjonalności i większej automatyzacji działań. To właśnie są elementy, które może i powinna zapewnić Ci współpraca z software house.
Należy pamiętać, że wybierając software house kierujemy się do grona specjalistów, którzy programują aplikację na zamówienie. Dzięki opracowanej specyfikacji dopasowują rozwiązania do naszych potrzeb i przygotowują oprogramowanie szyte na miarę naszych potrzeb. Z pewnością jest to droższe rozwiązanie niż skorzystanie z agencji interaktywnej, która masowo tworzy strony internetowe.
Jaki software house wybrać?
Rozpoczynając pracę z software house należy dopracować wiele szczegółów aby obie strony były zadowolone ze współpracy. Pierwszą i najważniejszą kwestią będzie stworzenie specyfikacji, która określi zakres prac a co za tym idzie potrzebny budżet na realizację całego przedsięwzięcia.
Kolejnym ważnym elementem jest określenie terminu realizacji. Wdrożenie specjalistycznych rozwiązań i dostosowanie ich do specyficznej branży będzie wymagało odpowiedniej ilości czasu. Przy odpowiednim wyborze wykonawcy efekty pracy powinny być zadowalające i mieć wymierny wpływ na efektywność przedsiębiorstwa.