Dzisiaj nie łatwo jest zatrzymać czytelnika na dłużej. Sprawdź, jak pisać dobre teksty internetowe i stworzyć ciekawy content.
Promocja własnego bloga może być przeprowadzona na wiele sposobów. Każdy z nich może zwiększyć ilość odwiedzin, ale utrzymanie nowych czytelników to zupełnie inne zadanie. Tylko ciekawe i poczytne teksty mogą zatrzymać ich na dłużej i zapewnić, że będą śledzić nasze wpisy.
Czego ludzie szukają w internecie?
Tak naprawdę nikt nie musi mieć wykształcenia polonistycznego czy dziennikarskiego, ani żyłki dobrego pisarza, aby móc tworzyć ciekawy content, który przyciągnie czytelników.
Internauci wcale nie szukają w artykułach wyszukanych słów czy elokwentnych wyrażeń. Zdecydowanie bardziej szukają autentyczności i przyjaznego języka, który zrozumie każdy. Jeśli do swoich wpisów dodamy też odrobinę humoru i emocji, możemy być pewni, że zdobędziemy ich zaufanie.
Ciekawym pomysłem jest również analiza SEO konkurencji, która może dostarczyć Ci wartościowych informacji.
Tekst internetowy to nie artykuł do gazety
Należy pamiętać, że przyjazny w odbiorze tekst internetowy nie powinien brzmieć jak tekst przeznaczony do druku. Obie rzeczy z reguły powinny wyglądać inaczej. Napisanie tekstu do gazety czy strony do książki jest dużo bardziej wymagające i powinno być napisane językiem dość stonowanym. Za to wpis na blogu to po prostu jeden z wielu teksów, które pisane są przez zwykłych ludzi, którzy otaczają nas na co dzień.
Teksty internetowe czytelnicy zazwyczaj czytają dość pobieżnie, bo wciąż są bombardowani zewsząd reklamami, powiadomieniami i linkami do innych stron, które potrafią rozproszyć. Naprawdę niewiele artykułów w internecie jest czytanych od początku do końca. Dlatego tak ważne jest stworzenie ciekawego content, który zainteresuje czytelnika na tyle, że przeczyta go od deski do deski.
Jak pisać ciekawe wpisy na blog?
Pamiętajmy, że czytelnicy blogu zazwyczaj są rozproszeni i nie lubią spędzać czasu na czytaniu ściany tekstu. Dlatego wpis powinien być zwięzły i krótki. Przede wszystkim musimy dobrze przemyśleć tytuł i pierwsze zdania. Mamy tylko jedną szansę, aby zachęcić internautę do przeczytania naszego wpisu. I chociaż chcemy, aby tekst brzmiał ładnie, przed opublikowaniem przeczytajmy go jeszcze raz i postarajmy się go maksymalnie skrócić tak, aby nie stracił nic na swoim przekazie. Im krótszy tekst tym lepszy.
Nie starajmy się też używać „mądrych” słów. Przekaz powinien być jak najbardziej prosty, tak aby zrozumiał go każdy, a w szczególności ci, którzy dopiero raczkują w tej dziedzinie. Nawet przy pisaniu tekstów eksperckich wystrzegajmy się technicznych i branżowych sformułowań.
Tekst powinien być skierowany prosto do odbiorcy. Dobrym pomysłem jest zostawienie na końcu pytania, które zachęci do pozostawienia komentarza i dyskusji.
Coś, co niezwykle odstręcza od czytania teksów internetowych to błędy ortograficzne. W dzisiejszych czasach sprawdzenie poprawnej pisowni to nie problem. Wystarczy napisać tekst w Wordzie lub sprawdzić go poprzez Language Tool. Dzięki temu unikniemy wstydu i nieprzychylnych komentarzy.
Nie odbiegajmy też od tematu – jeśli piszemy o 10 najlepszych sposobach na pozbycie się plam po winie, napiszmy dokładnie o tym, a nie o bukiecie i produkcji tego napoju. Ktoś kto chce przeczytać tekst, może poczuć się oszukany i zrazi się do naszego bloga.
Warto też zaznajomić się z pozycjonowaniem stron w wyszukiwarkach. Pisanie teksów zgodnych z zasadami SEO zwiększy popularność bloga i sprawi, że będzie pojawiał się wysoko w wynikach wyszukiwania. Polecamy przede wszystkim korzystanie z narzędzi Google, takich jak Google Trends i Google Keyword Planner, które pokażą, jakie słowa najlepiej użyć w tekście.
Tekst musi być nie tylko poprawnie napisany, ale też powinno czytać się go z przyjemnością. Oto 3 najważniejsze cechy, jakie powinien posiadać każdy tekst internetowy:
Właściwie to tylko teoria. Aby zacząć pisać dobre teksty internetowe musimy po prostu zacząć pisać. Nie od dzisiaj wiadomo, że praktyka czyni mistrza. Więc jeśli chcesz zdobyć wierne grono czytelników pisz, pisz i jeszcze raz pisz. Znajdź temat, w którym czujesz się najlepiej i przekaż swoją pasję czytelnikom.