WordPress to bez wątpienia najpopularniejszy na świecie system do zarządzania treścią bije on na głowę (jeśli chodzi o ilość użytkowników) inne rozwiązania dostępne na rynku. Mnogość wtyczek i rozszerzeń sprawia, że w oparciu o WordPress możemy stworzyć praktycznie wszystko, w tym artykule przyjrzymy się rozszerzeniu WooCommerce, dzięki któremu możesz zamienić WordPress w sklep internetowy.

Zalety WooCommerce — dlaczego powinieneś skorzystać z tego systemu?

Intuicyjna obsługa

WooCommerce podobnie jak WordPress to system niezwykle prosty w obsłudze i intuicyjny. Nawet jeśli nie jesteś programistą, to kreator konfiguracji przeprowadzi Cię przez proces zakładania sklepu od A do Z, czyli począwszy od ustawień strony, na konfiguracji płatności kończąc.

Oczywiście konfiguracja nie jest wiążąca i jeśli będziesz chciał zmienić np. system płatności, z którego korzystasz, to możesz to zrobić w dowolnej chwili. Żeby wprowadzić zmiany, nie musisz nic mieszać w kodzie — wystarczy wejść do panelu ustawień i zmienić interesujące Cię parametry.

Również dodawanie, usuwanie produktów, zmienianie cen, czy też organizowanie promocji jest bardzo proste i jeśli umiesz korzystać z komputera, to z pewnością sobie z tym poradzisz.

Liczne wtyczki i rozszerzenia

Jedną z największych zalet WordPress jest to, że posiada on masę wtyczek, które zwiększają jego funkcjonalność. Do WooCommerce również powstało wiele rozszerzeń, które zwiększają możliwości sklepu. Chcesz sprzedawać swoje usługi w modelu abonamentowym? Wystarczy, że zainstalujesz odpowiedni dodatek.

A może jesteś trenerem i chcesz sprzedawać swoje kursy albo dostęp do strony za opłatą? Znajdziesz również odpowiednie wtyczki do tego. Znajdziesz również liczne rozszerzenia rozwijające marketingowe możliwości sklepu, które pozwolą zwiększyć sprzedaż.

Również wiele firm tworzy własne wtyczki m.in. systemy do płatności online, firmy wysyłkowe, dzięki temu synchronizacja oprogramowania jest o wiele łatwiejsza, ponieważ wystarczy, że zainstalujesz odpowiedni dodatek.

Wspierająca społeczność

WordPress wokół siebie zgromadził olbrzymią społeczność, dzięki której rozwiązywanie trudności i kłopotów jest o wiele łatwiejsze — zawsze możesz skorzystać z for, czy też grup wsparcia na Facebooku. Na tej popularności zyskuje również WooCommerce — jeśli będziesz miał jakiś problem z systemem, to możesz pójść tam po pomoc i radę. Co więcej, znajdziesz również fora i grupy poświęcone tematycznie tylko WooCommerce.

Tak rozwinięta społeczność ma również tę zaletę, że łatwiej znajdziesz profesjonalne wsparcie i firmę, która np. pomoże Ci rozwiązać kłopoty techniczne ze stroną. A popularność i prostota systemu sprawią, że koszty będą niemal na pewno niższe niż w porównaniu z konkurencyjnymi systemami.

Elastyczność

WooCommerce możesz wykorzystać do sprzedaży dowolnych produktów. Oto kilka przykładów:

 • Klasyczne produkty fizyczne np. kosmetyki, sprzęt elektroniczny, meble.
 • Produkty do pobrania np. e-booki, oprogramowanie.
 • Produkty wirtualne niewymagające pobrania np. usługi.
 • Sprzedaż produktów w pakietach
 • Sprzedaż produktów w różnych wariantach np. ubrań w różnych rozmiarach.

A to w zasadzie tylko wbudowane możliwości WooCommerce. Dzięki rozszerzeniom możesz sprzedawać np. dostęp do treści na twojej stronie, stworzyć platformę edukacyjną, czy też sprzedawać produkty w abonamencie.

Responsywność

Dzisiaj coraz więcej internautów korzysta z telefonów do przeglądania internetu i robienia zakupów. Dlatego też twój sklep powinien dobrze działać na smartfonach. Tworząc sklep w oparciu o WooCommerce, możesz cieszyć się standardem Responsive Web Design, dzięki któremu twoja witryna będzie się poprawnie wyświetlać na każdym urządzeniu. Jedyne co musisz zrobić to wybrać odpowiedni szablon stworzony w zgodzie z tym standardem (a niemal każdy dostępny agencji na rynku szablon WooCommerce spełnia te wymagania) lub skorzystać z usług firmy, która wykona dla Ciebie stronę.

Bezpieczeństwo

W dzisiejszych czasach zapewnienie bezpieczeństwa użytkownikom jest bardzo istotne. Przede wszystkim kary za wyciek danych, niezgodność z wymogami dotyczącymi bezpieczeństwa są coraz większe. Do tego dodajmy to, że prawo coraz bardziej zaostrza się w tej dziedzinie.

Jednocześnie każdy wyciek danych to strata wizerunkowa, która dla małych firm może być tragiczna w skutkach. Dlatego też dobra wiadomość jest taka, że kod źródłowy WooCommerce jest typu open source, dzięki czemu jest na bieżąco analizowany przez tysiące specjalistów na całym świecie pod kątem zagrożeń. Regularnie pojawiają się nowe aktualizacje. Do tego w przypadku WooCommerce bardzo proste jest korzystanie z protokołu szyfrującego SSL.

System jest darmowy

Warto zauważyć, że samo oprogramowanie WooCommerce podobnie jak WordPress jest darmowy. Jeśli nie będziesz potrzebował płatnych rozszerzeń, to możesz stworzyć sprawnie działający sklep bez wydawania nawet złotówki. Jest to świetne rozwiązanie dla osób, które dopiero myślą o założeniu swojej działalności i chcą spróbować swoich sił w e-commerce.

Wady WooCommerce — dlaczego warto zastanowić się nad skorzystaniem z tego systemu

Dużo wtyczek = dużo kłopotów

Jeśli chcesz stworzyć rozbudowany e-sklep, to najprostszą drogą do tego jest zainstalowanie odpowiednich wtyczek, które pozwolą rozszerzyć funkcjonalność twojej strony. Założenie jest proste i zwykle łatwe do wdrożenia.

Kłopoty mogą pojawić się z czasem. Nie każda wtyczka jest na bieżąco aktualizowana, niektóre są w ogóle porzucane — problemy te dotyczą zwłaszcza darmowych rozszerzeń. Oznacza to, że po aktualizacji Wordpressa albo WooCommerce część wtyczek może przestać działać. A to może poważnie wpłynąć na działanie twojej witryny.

Kompatybilność rozszerzeń

Instalując wiele dodatków, należy pamiętać o jeszcze jednym aspekcie — nie wszystkie wtyczki są ze sobą kompatybilne. Oznacza to, że wtyczka X np. do tworzenia formularzy kontaktu może nie współgrać z wtyczką Y np. do tworzenia stron ofertowych.

Im bardziej rozbudowaną witrynę planujesz stworzyć, tym więcej tego typu kłopotów może się pojawić.

Darmowe możliwości są ograniczone — potrzebujesz wtyczek

Wiele osób rozważa skorzystanie z WooCommerce ze względu na brak kosztów założenia sklepu. I sprawdzi się to w przypadku firm, które planują stworzyć prostą platformę e-commerce. Jednocześnie możliwości podstawowego WooCommerce są ograniczone. A jeśli zależy Ci na bardziej rozbudowanych funkcjonalnościach, to wtedy musisz korzystać z rozszerzeń, z których najlepsze są często płatne.

Cena dodatków w oficjalnym sklepie WooCommerce potrafi osiągać poziom 299$. Oczywiście zwykle są dostępne również tańsze, a w wielu przypadkach również darmowe alternatywy. Jednak nie w przypadku tańszych alternatyw często musisz być bardziej samodzielny, jeśli chodzi o rozwiązywanie kłopotów i np. awarię wtyczki.

Profesjonalny sklep i tak kosztuje

Jeśli zależy ci na tym, żeby twój sklep internetowy prezentował się profesjonalnie, żeby był dostosowany do użytkownika to i tak musisz liczyć się z wydatkami. Płatne szablony zwykle są lepiej wykonane niż darmowe, ponadto korzysta z nich mniej sklepów, więc bardziej wyróżniasz się na rynku.

Jednocześnie, jeśli zależy Ci na najwyższej jakości, a do tego nie chcesz poświęcać czasu na to, żeby zainstalować i skonfigurować sklep WooCommerce, to najprawdopodobniej skorzystasz z usług zewnętrznej agencji.

Podsumowanie

WooCommerce to bardzo potężne oprogramowanie, które sprawdzi się w przypadku wielu sklepów. Jednocześnie korzystanie z tego systemu może przyjmować dwie strategie. Pierwsza sprawdzi się w przypadku początkujących przedsiębiorców, którzy próbują wszystko zrobić na własną rękę, żeby maksymalnie ograniczyć koszty. W takiej sytuacji korzystasz z darmowych szablonów, darmowych rozszerzeń i ponosisz jedynie koszt hostingu oraz domeny.

WooCommerce w takiej roli sprawdzi się idealnie — jest to system, którego możliwości są bardzo duże (jeśli uwzględnimy liczne rozszerzenia), musisz tylko być gotowy na poświęcenie czasu. Bo o ile instalacja samego WooCommerce to zadanie banalne i znajdziesz w sieci mnóstwo poradników, to instalacja i konfiguracja wtyczek bywa trudniejsza. A do tego trzeba doliczyć czas poświęcony na znalezienie odpowiednich rozszerzeń oraz rozwiązywanie ewentualnych problemów.

Druga strategia to skorzystanie z usług profesjonalnej agencji, która wdroży w twojej firmie sklep oparty o WooCommerce. Dzięki temu możesz cieszyć się wszystkimi zaletami tego oprogramowania, funkcjonalnością dopasowaną do twoich potrzeb, praktycznie nie przejmując się wadami. Jeśli szukasz firmy, która przygotuje dla Ciebie sklep internetowy oparty o WooCommerce, to zapraszamy do kontaktu.

24 komentarzy na “WooCommerce jako platforma pod sklep internetowy — wady i zalety takiego rozwiązania”

 1. Posiadam sklep na Woocommerce i bardzo chwalę sobie prostotę. Oczywiście jak każdy system ma swoje wady i zalety. Ogólnie jestem zadowolony.

 2. Niezwykle ciekawy i wyczerpujący artykuł na temat woocommerce. Napisany przy pomocy prostego języka i w pełni przyjazny czytelnikowi. Niesamowicie pomógł mi podjęciu decyzji

 3. Korzystam z usług platformy woocommerce, mam sklep internetowy. Jest prosty, intuicyjny – dla mnie osoby bez wcześniejszego doświadczenia w tej dziedzinie jestem usatysfakcjonowana.

 4. Bardzo długo szukałam rozwiązania dla swojego biznesu. Po analizie wszystkich ofert na rynku dokonałam wyboru woocommerce. Jestem zachwycona szybkością jakością łatwością możliwościami jest to super rozważanke dla sklepów odzieżowych jak mój.

 5. Założenie sklepu internetowego z woocommerce bylo łatwe. Mogłam zmienić system płatności. To łatwy w obsludze system .Wadą jest zainstalowanie dużej ilości wtyczek,które po zaktualizowany czasem przestają działać.

 6. Bardzo pomocny artykuł o woocommerce. Rozważam założenie sklepu internetowego, na pewno skorzystam z wiedzy, któraą nabyłam.

 7. Bardzo pomocny i ciekawy artykuł o woocommerce. Pomógł Mi samej założyć stronę internetową, wadą są wtyczki które przestają działać które po aktualizacji przestają działać jak należy.

 8. Stworzenie sklepu internetowego z woocommerce to bardzo prosta sprawa. Nie sądziłam, że są tak proste rozwiązania na rynku. Polecam!

 9. Bardzo czytelny i zrozumiały artykuł o Woocommerce. Bardzo pomógł mi w założeniu własnej strony internetowej. Polecam wszystkim początkującym.

 10. Przeczytałem od początku do końca , świetny artykuł o woocommerce . Teraz wiem co i jak i mogę się brać za otwieranie sklepu internetowego , bo mam własnie takie palny . Dziękuję za rozjaśnienie sytuacji

 11. Artykuł jest bardzo pomocny, teraz już wiem, jakiego systemu użyje do stworzenia swoje sklepu internetowego . Polecam Woocommerce

 12. Ciekawy artykuł opisujący platformę woocommerce. Na pewno rozwiewa wątpliwości i pewnie nie jedna osoba spróbuje sił w budowie sklepu zamiast wydawać kupę kasy firmom.

 13. Artykuł o woocommerce bardzo ciekawy i pomocny. Sama w najbliższym czasie planuję skorzystać z ich pomocy przy zakładaniu strony internetowej. Czuję, że będzie to owocna współpraca

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *