WordPress to obecnie jeden z najpopularniejszych systemów zarządzania treścią. Początki jego powstania sięgają 2002 roku, kiedy to służył głównie do budowania i obsługi blogów. Dzięki swej intuicyjnej budowie i prostocie w krótkim czasie zdobył szerokie grono zadowolonych użytkowników. Przez lata był modernizowany i rozwijany co sprawiło, że w obecnej formie jest systemem zarządzania treścią czyli CMSem.
WordPress solidny system CMS
Dzięki swej budowie WordPress jest oprogramowaniem, które z powodzeniem stosuje się w projektowaniu prostych stron internetowych. Co ciekawe jego obsługa nie wymaga od użytkownika znajomości kodowania HTML, CSS czy PHP. System ten jest darmowym oprogramowaniem na licencji typu Open Source (otwarte oprogramowanie).
WordPress można dowolnie konfigurować, zarówno pod kątem wyglądu, jak i funkcjonalności. Z powodzeniem dostosujemy go do osobistych wymagań oraz przekształcimy układ strony. Większość modyfikacji jest możliwa dzięki użyciu dodatkowych wtyczek. Znajdziemy tu zarówno bezpłatne, jak i płatne rozwiązania. Cena płatnych rozwiązań zaczyna się od kilku złotych, natomiast górnej granicy nie ma. Pamiętajmy jednak aby używać wtyczek z głową, ponieważ nadmierna ich ilość może poważnie zaszkodzić naszej stronie. Czasami dużo lepszym rozwiązaniem jest napisanie kilku linijek kodu niż instalowanie kolejnej wtyczki.
Przy odpowiedniej konfiguracji systemu WordPress i dodaniu odpowiednich funkcjonalności z powodzeniem można go używać do prowadzenia zaawansowanych serwisów takich jak sklepy internetowe, portale tematyczne jak i społecznościowe. System WordPress jest to solidny i stabilny system, który dzięki profesjonalnemu wdrożeniu będzie nam służył przez długi czas. Co więcej jest on na bieżąco aktualizowany a zatem jest to system stale udoskonalany przez szerokie grono jego użytkowników.
Nazwa WordPress została zasugerowana przez Christine Selleck. Zgodnie z przyjętą konwencją, nazwy kolejnych edycji to nazwiska znanych muzyków jazzowych. WordPress jest oficjalnym następcą systemu blogowego b2/cafelog[3].
Platforma WordPress i jej dwa sposoby wykorzystania
Z systemu WordPress możemy korzystać na dwa sposoby:
1. Hosting oferowany przez WordPress.com
Zakładamy konto na stronie WordPress.com i możemy od razu przejść do działania. Cała obsługa techniczna serwera, zabezpieczeń, aktualizacji oprogramowania jest po stronie właścicieli portalu. Jest grupa ludzi stanowiąca również trzon twórców WordPressa. Użytkownik nowej strony otrzymuje dostęp do własnego panelu administracyjnego gdzie może skonfigurować strukturę i wygląda strony i publikować swoje treści. Stworzona strona będzie dostępna w Internecie domyślnie pod adresem http://twoja-nazwa-uzytkownika.WordPress.com, jednak jeśli użytkownik posiada własną domenę, może ją przyporządkować do tej strony w panelu administracyjnym. Ograniczeniem jest brak możliwości dodawania własnych szablonów, ale do wyboru jest oferowana dość duża ilość szablonów oraz można edytować CSS. Nie ma również możliwości edytowania kodu plików strony. Ilość dostępnych bezpłatnie wtyczek jest ograniczona, można jednak uzyskać dostęp do pewnych rozszerzeń odpłatnie. Zdecydowaną zaletą tego rozwiązania jest pełny spokój jeśli chodzi o kopie bezpieczeństwa i wydajność serwera. Usługa Vip Hosting pozwala na użycie własnych szablonów, wyświetlanie reklam i edycję kodu PHP.
2. Instalacja na własnym serwerze z witryny WordPress.org
W przypadku tej opcji pobieramy aktualne oprogramowanie ze strony WordPress.org a następnie instalujemy go na własnym serwerze. Przed rozpoczęciem instalacji należy się upewnić, czy spełnia on wszystkie wymagania techniczne stawiane przez WordPressa. Takie informacje uzyskamy u dostawcy usługi hostingowej. Proces instalacyjny jest bardzo szybki i prosty – po rozpakowaniu archiwum zip wysyłamy pliki na serwer, po czym należy wpisać do przeglądarki adres do folderu z plikami WordPressa i postępować według instrukcji pojawiających się na ekranie. Przy wyborze tego wariantu mamy możliwość użycia dowolnych szablonów, użycia dowolnych wtyczek, wsparcie ogromnej społeczności ale również możliwość dowolnej edycji kodu php. Wydajność strony zależy od jakości wykupionej usługi hostingowej a my sami jesteśmy odpowiedzialni za aktualizację, bezpieczeństwo i konserwację swojej strony.
Instalacja WordPress?
W celu używania systemu WordPress wymagany jest serwer WWW z obsługą PHP i serwer MySQL.
Aby zainstalować WordPress wraz ze zintegrowanym polskim tłumaczeniem należy wykonać następujące czynności:
- Pobrać paczkę z plikami systemu ze strony org
- Skopiować rozpakowane już pliki na swój serwer WWW.
- Przejść do katalogu zawierającego pliki przez przeglądarkę internetową i wykonać wyświetlane instrukcje.
W celu dodania polskiego tłumaczenia do istniejącej instalacji WordPress należy:
- Pobrać paczkę z polskim tłumaczeniem.
- Skopiować wszystkie pliki z katalogu wordpress/wp-content/languages zawartego w paczce do katalogu wp-content/languages swojej instalacji WordPressa.
- Następnie edytujemy plik wp-config.php znajdujący się w głównym katalogu z plikami WordPressa i znaleźc w nim linijkę:
define(’WPLANG’, ”);
a następnie zamień ją na:
define(’WPLANG’, 'pl_PL’);
Jeżeli taka linijka nie istnieje w Twoim pliku wp-config.php, po prostu ją dopisz (np. po linijce $table_prefix = 'wp_’;).
Zalety systemu WordPress
Łatwy w użyciu
To co wyróżnia WordPressa na tle innych systemów zarządzania treścią to prostota użytkowania. W przeciwieństwie do takich systemów jak chociażby Drupal czy Joomla, WordPress nie wymaga znajomości PHP czy HTML. WordPress ma w bardzo prosty sposób na instalację szablonów i wtyczek. Wybierając dowolną wtyczkę lub szablon wystarczy kliknąć by ją zainstalować.
Jeśli umiesz korzystać z komputera, Facebooka to z pewnością poradzisz sobie również z obsługą WordPressa.
Pomocna społeczność
WordPress dzięki swej ogromnej popularności zbudował społeczność, która udziela się m.in. na forum dyskusyjnym. Jest to zdecydowanie jedna z największych społeczności internetowych. Dostępne jest również wsparcie techniczne w języku polskim, które znajdziemy pod adresem pl.wordpress.org.
Znajdziesz również wiele grup na Facebooku, w których uzyskasz bezpośrednie wsparcie jeśli będziesz potrzebował pomocy. Duża społeczność sprawia również, że znalezienie płatnej pomocy jest łatwiejsze i tańsze niż w przypadku bardziej zaawansowanych systemów.
Wtyczki
System WordPress posiada kilkanaście tysięcy wtyczek dostępnych na swojej stronie domowej. Dzięki nim został uznany za pełnowartościowy CMS a nie tylko skrypt blogowy. Zdecydowana większość wtyczek jest udostępniana za darmo.
Dzięki wtyczkom nie musisz mieć zielonego pojęcia o HTML i programowaniu, ponieważ większość rzeczy możesz na swojej stronie zmodyfikować dzięki nim.
Szablony
Na domowej stronie systemu można znaleźć tysiące szablonów graficznych, które zmieniają wygląd strony. Oferta zawiera zarówno darmowe, jak i płatne szablony. Oczywiście wybierając szablon, warto zwrócić uwagę na Usability.
Warto mieć również na uwadze, że darmowe szablony są ogólnodostępne, więc jeśli będziesz z nich korzystał, to może z łatwością wygląd twojej witryny skopiować konkurencja. Dlatego, jeśli myślisz o profesjonalnej działalności, to dobrze zainwestować w dedykowany szablon WordPress.
Zarządzanie stroną — kwestie techniczne ograniczone do minimum
System WordPress został zaprojektowany w ten sposób, że zarządzanie stroną jest bajecznie proste. Niezależnie od tego, czy chcesz dodać wpis, stronę, zmodyfikować zdjęcie, czy też wprowadzić zmianę w menu. Całość jest bardzo intuicyjna i nie musisz znać się na programowaniu, żeby prowadzić swojego bloga.
Niektórzy obawiają się instalacji WordPressa — tu również nie ma się czego obawiać, jest to bajecznie proste, ponadto w sieci znajdziesz wiele poradników pokazujących jak to zrobić krok po kroku.
Strona w pełni responsywna
Tworząc stronę opartą o WordPress, nie musisz martwić się o wyświetlanie na urządzeniach mobilnych. Kluczowe jest wybranie odpowiedniego szablonu oraz wykorzystywanie wtyczek, które są dostosowane do urządzeń mobilnych. Jednak dzisiaj nie jest to najmniejszym wyzwaniem.
Łatwość pozycjonowania
Witryny stworzone w oparciu o system WordPress są łatwe do pozycjonowania, ponieważ cały system został stworzony w sposób zgodny ze standardami SEO. Ponadto jest przyjazny do platform mobilnych.
Do tego znajdziesz wiele rozwiązań, które ułatwiają prowadzenie SEO w WordPressie — mowa tu np. o wtyczce Yoast, która znacząco ułatwia dbanie o zasady SEO.
Możliwości optymalizacji i rozbudowy systemu
WordPress to system, który można dobrze zoptymalizować, dzięki czemu twoja strona będzie szybko działać i poprawnie wyświetlać na różnych urządzeniach. Jednocześnie na uwagę zasługuje możliwość rozbudowy jej funkcjonalności.
Możesz zamienić WordPress w sklep internetowy, w platformę edukacyjną, czy nawet portal społecznościowy. Jeśli masz duże wymagania, to nie musisz korzystać z gotowych wtyczek, możesz skontaktować się z firmą, która przygotuje dla Ciebie dedykowane rozwiązania. Jest to o wiele lepsze, jeśli chodzi o optymalizację.
Wady systemu WordPress
Zmiany i modyfikacje wymagają znajomości języków programowania
Większość zmian można przeprowadzić za pomocą wtyczek, jednakże nie zawsze jest to najlepszym rozwiązaniem. Czasem o wiele bardziej optymalnym rozwiązaniem jest zmodyfikowanie kilku linijek kodu. Osoby, które mają bardziej specyficzne wymagania, mogą również nie znaleźć wtyczek, które spełnią ich wymagania.
Błędy techniczne
WordPress został zaprojektowany w taki sposób, żeby można było korzystać z niego bez żadnej wiedzy technicznej. Dotyczy to nie tylko zarządzania treścią, ale również instalacji systemu, rozszerzeń, czy też aktualizacji.
Jednak w WordPressie również pojawiają się różnego rodzaju błędy, które mogą nawet uniemożliwić poprawne działanie strony. A rozwiązanie tych błędów wymaga wiedzy z zakresu programowania
Modyfikacja grafiki wymaga znajomość CSS i HTML
Standardowe i ogólnodostępne szablony są bardzo podobne do siebie. Zdecydowana większość użytkowników chce mieć indywidualną stronę www, przez co jest zmuszona do zmian wyglądu a to niesie za sobą ingerencję w kod źródłowy. Jak można się domyślać bez odpowiedniej znajomości CSS i HTML się nie obejdzie.
Wtyczki i wydajność
WordPress, aby spełniać pewne funkcjonalności potrzebuje instalacji wtyczek. Niestety wtyczki wpływają bardzo niekorzystnie na wydajność tego systemu. Problemem, który często spotykamy w naszej codziennej pracy, to użycie nieodpowiednich wtyczek często pochodzą z niewiarygodnych źródeł. Efektem tego jest wolne działanie systemu oraz problemy z późniejszą aktualizacją. Codziennie zgłaszają się do naszej firmy osoby, którym przestała działać strona. Najczęstszym powodem jest zła konfiguracja wtyczek, nadmierna ich ilość oraz ogromna ilość błędów w kodowaniu. Pamiętajmy, że tylko specjalista znający języki programowania może solidnie wdrożyć odpowiednie narzędzia.
Formatowanie tabelek i grafik
Modyfikacja formatowania tabelek czy grafik jest trudniejsze niż w innych aplikacjach jak np. Joomla.
Profesjonalizm wymaga pieniędzy
Jeśli jesteś przedsiębiorcą, który chce zarabiać na swojej stronie, to musisz liczyć się z wydatkami. Oczywiście sam system WordPress, czy też liczne wtyczki są darmowe. Jednak warto zainwestować w dedykowany szablon, dzięki któremu zapewnisz swojej stronie niepowtarzalny wygląd. Ponadto, jeśli przygotowaniem takiego szablonu zajmie się profesjonalna agencja, to będzie on bardziej zoptymalizowany zarówno pod kątem SEO, jak i szybkości strony.
Kolejną kwestią jest szeroko rozumiana optymalizacja — bez znajomości zasad SEO, usability i wiedzy technicznej nie jesteś w stanie przeprowadzić jej samodzielnie. Tu również potrzebna jest pomoc specjalistów.
Dlatego jeśli chcesz profesjonalnie wykorzystać WordPressa, to musisz liczyć się z wydatkami. Dobra wiadomość jest taka, że będą one i tak wielokrotnie niższe niż w przypadku wielu innych systemów.
Podsumowanie
Podsumowując, system WordPress jest oprogramowaniem bezpłatnym dającym ogromne możliwości konfiguracji i rozbudowy. Warto pamiętać, że jest on platformą ciągle rozwijaną według dość surowo wyznaczonych reguł co powoduje, że mimo iż każdy może dołożyć do niego swoją cegiełkę, musi ona spełniać wymogi zawarte w dokumentacji systemu. Jeżeli planujesz budowę strony w oparciu o WordPress, a nie masz odpowiedniej wiedzy programistycznej powinieneś powierzyć zadanie doświadczonym specjalistą. Taka decyzja może uchronić Cię przed różnymi problemami technicznymi na Twojej stronie internetowej.