Nie bez przyczyny mówi się o tym, że jeden obraz jest wart więcej niż tysiąc słów. Natomiast w internecie obraz odkrywa jeszcze większe znaczenie. Odpowiednia miniaturka na YouTubie sprawia, że włączysz akurat ten, a nie inny film. Odpowiednie zdjęcie do postu sprawi, że więcej użytkowników zatrzyma się na publikowanych przez Ciebie treściach.
Na co zwrócić uwagę podczas wybierania zdjęć?
Sposobów na to, żeby wybrać odpowiednie zdjęcie jest wiele. Wybieranie zdjęć, które Ci się podobają, nie jest najlepszym pomysłem, zdecydowanie lepiej jest wykorzystać odpowiednią wiedzę i wybrać to, co na pewno działa. Podczas wybierania zdjęć, zwróć uwagę, na:
- Różne triki marketingowe.
- Tematykę zdjęcia.
- Obecne trendy w marketingu i twojej branży.
- Styl zdjęcia i grafiki.
Jednocześnie warto zwrócić uwagę na to, żeby skupić się nie tylko na jednym zdjęciu, ale zadbać o spójną komunikację wizualną marki. Warto zwrócić tu uwagę na kolory, o których pisaliśmy już na blogu. Również powinno pomyśleć się o ogólnym stylu graficznym prezentowanych treści.
Zdjęcia własne, czy z internetu?
To jedno z ważniejszych pytań, na które musimy sobie odpowiedzieć. Dzisiaj w internecie znajdziesz wiele serwisów zajmujących się udostępnianiem zdjęć. Na co zwrócić uwagę podczas korzystania z takich usług?
- Legalność źródła — koniecznie musisz zwrócić uwagę na to, żeby źródło twoich zdjęć było legalne. W dalszej części artykułu pokażę Ci takie źródła.
- Koszt związany ze zdjęciem — większość serwisów oferujących najwyższej jakości zdjęcia jest płatnych.
- Powiadomienie o źródle — dotyczy to przede wszystkim darmowych źródeł ze zdjęciami. Często tutaj musisz podać źródło zdjęcia i jego autora.
Biorąc pod uwagę koszty związane z kupowaniem wysokiej jakości zdjęć i problemy związane z darmowymi grafikami sprawiają, że osoby chcą samemu zajmować się przygotowywaniem grafik wykorzystywanych w internecie. Jednak czy aby na pewno jest to dobre rozwiązanie?
Ma ono swoje zalety. Dzięki temu masz pewność, że twoje zdjęcia są unikatowe i wyjątkowe. Takich zdjęć internauci nie zobaczą nigdzie indziej. Jednocześnie robienie zdjęć samemu ma też duże wady:
- Potrzebujesz odpowiedniego sprzętu. Robienie zdjęć telefonem nie zawsze jest wystarczające.
- Potrzebujesz odpowiedniej wiedzy, m.in. dotyczącej kadrowania.
- Przyda się odpowiednia wiedza na temat obróbki zdjęć i edycji grafiki.
To wszystko wymaga mnóstwo czasu. Dlatego też wielu właścicieli biznesów decyduje się na wykorzystanie gotowych grafik. Jest to prostsze, szybsze i łatwiejsze. Tutaj trzeba jednocześnie dużą uwagę przyłożyć do tego, skąd bierzesz zdjęcia. Odpowiednie źródła pomogą Ci pozytywnie wyróżnić się w internecie.
O obróbce słów kilka
Zdjęcia pobrane z internetu już wielu internautom się opatrzyły. Zwłaszcza jeżeli pochodzą one z darmowych serwisów ze zdjęciami. Jednocześnie jest prosty sposób, żeby takim zdjęciom nadać unikalny charakter, a jest to obróbka zdjęć.
Możliwości tak naprawdę jest wiele, od Ciebie zależy, co wykorzystasz. Przydadzą się tutaj umiejętności graficzne, jeżeli sam ich nie posiadasz, to warto skorzystać z pomocy odpowiedniego grafika. Poniżej lista zmian i poprawek, które pomogą Ci uczynić twoją grafikę wyjątkową i nadać jej niepowtarzalny charakter:
- Zmiana kolorów, nasycenia, barwy.
- Zmiana na zdjęcie czarno-białe/sepię
- Nadanie zdjęciu dodatkowej tekstury.
- Kadrowanie zdjęcia.
- Dodanie na zdjęcie dodatkowych elementów np. napisów, ramek, obiektów.
To garść prostych sposobów, żeby nawet popularne zdjęcie móc wykorzystać. Jeżeli chcesz uzyskać wyjątkowe kompozycje, to warto tutaj wykorzystać płatne banki zdjęć. Tam co prawda cena za jedną grafikę może sięgać nawet kilku, kilkunastu dolarów, jednak w niektórych przypadkach warto za to zapłacić.
Jaki program do obróbki zdjęć?
To pytanie bardzo istotne i trzeba sobie na nie szczerze odpowiedzieć. Programów do obórki grafiki jest mnóstwo, dlatego tu przyjrzymy się tylko tym najpopularniejszym:
- Photoshop — program, któremu można nadać status “legendy”, z całą pewnością praktycznie każdy o nim słyszał. Do internetu przedostało się nawet hasło “przerobione w Photoshopie”. Jest to program dla profesjonalistów, ponieważ oferuje bardzo duże możliwości.
- Gimp — nazywany jest często darmowym Photoshopem. Czy to prawda? I tak, i nie. Jego możliwości faktycznie są bardzo duże, jednocześnie wykonanie niektórych zadań zajmuje znacznie więcej czasu niż w Photoshopie. Jego zaletą jest to, że nie musisz nic płacić za jego wykorzystanie, jednocześnie nauka jego obsługi może zająć trochę czasu.
- Pixlr — proste narzędzie online. Nie wykonasz za jego pomocą skomplikowanej edycji, jednocześnie, jeżeli np. nie będziesz miał możliwości zainstalowania programu na komputerze, a będziesz chciał wykonać prostą edycję, to ta strona sprawdzi się idealnie.
- Lightroom — kolejny program ze stajni Adobe. Różni się od Photoshopa tym, że umożliwia edycję wielu plików jednocześnie. Przy tym nie umożliwia tak zaawansowanej edycji, jak Photoshop.
- DXO Optic Pro — darmowa alternatywa do programu Lightroom. Umożliwia prostą edycję wielu zdjęć jednocześnie.
- Canva — program online do edycji zdjęć, bardzo popularny wśród blogerów i marketerów oraz właścicieli różnych serwisów społecznościowych. Istnieje tam bardzo bogata ilość szablonów, duży dostęp do różnych ikon, zdjęć, czy też czcionek. Możesz pracować na zdjęciach udostępnionych w canvie lub na swoich grafikach.
Oczywiście wszystkich zdjęć do obróbki grafiki jest więcej. Jednocześnie w tym artykule skupiłem się na najlepszych i najbardziej popularnych programach. Korzystając z nich łatwo będzie Ci znaleźć m.in. poradniki w sieci, które pomogą Ci nauczyć się je obsługiwać.
Który program wybrać?
Ze wszystkich dostępnych programów wybrałem tylko 5 najlepszych, jednocześnie dla wielu osób i tak problemem będzie wybranie najlepszego oprogramowania. W tym celu warto warto zastanowić się, nad kilkoma kwestiami:
- Czy chcesz inwestować w oprogramowanie? Jeżeli tak, to ile.
- W jaki sposób chcesz edytować zdjęcia i grafiki?
- Jaki rodzaj grafiki Cię interesuje?
Do prostszych zadań, do tworzenia grafik na social media najlepszym programem będzie Canva. W przypadku pracy nad wieloma grafikami świetnie sprawdzi się DXO Optic Pro i LightRoom. Natomiast w przypadku profesjonalnej i zaawansowanej obróbki należy wybrać Photoshopa albo Gimpa.
Jaki format pliku wybrać?
Podczas obróbki zdjęć warto przyjrzeć się jeszcze temu, w jakiej postaci gotowy plik zapisać. Przyjrzymy się kilku najpopularniejszym formatom i wybierzemy, ten, który najlepiej pasuje do danego zdjęcia:
- Gif — jest to plik z animacją. Jeżeli twoje zdjęcie powinno się ruszać, to wtedy wybierz ten format.
- PNG — warto go wykorzystywać tam, gdzie chcesz mieć przezroczyste tło na fotografii.
- JPG — najpopularniejszy rodzaj plików. Sprawdzi się w przypadku większości zdjęć. Warto postawić na kompresję 60-80% (nie spowoduje ona znacznej utraty jakości, natomiast znacząco obniży wagę).
Istotne jest, żeby podczas zapisywania pliku zwrócić uwagę na jego rozmiar i wagę. Często warto jest zmniejszyć wymiary pliku (zwłaszcza jeżeli ma posłużyć tylko jako np. miniatura na stronie) i w przypadku plików jpg postawić na kompresję 60-80%. Dzięki temu plik może ważyć znacznie mniej, co wpłynie pozytywnie na czas ładowania się strony. Jest to ważne zarówno z punktu widzenia wyszukiwarek, jak i użytkowników.
Ponadto warto też zwrócić uwagę na nazwę pliku — ona może pomóc w pozycjonowaniu twojej strony internetowej. Możesz w niej umieścić po prostu to, co opisuje się na zdjęciu, albo słowa kluczowe.
Skąd brać zdjęcia?
Wybór odpowiedniego miejsca, z którego będziesz brał zdjęcia jest bardzo istotny. Istnieje kilka możliwości.
Darmowe banki zdjęć
Na nich dzisiaj znajdziesz mnóstwo fotografii. Jeżeli nie masz bardzo specyficznych wymagań, to możesz być niemal pewny, że uda Ci się znaleźć ciekawe i wartościowe zdjęcia. Jednocześnie warto pamiętać o tym, że niestety korzystając z darmowych banków zdjęć, nie będziesz mógł liczyć na unikalne fotografie. Większość z nich była wykorzystywana wielokrotnie, na różnych stronach internetowych.
Najpopularniejsze darmowe banki zdjęć, to:
- com
- com
- com
- com
Korzystając z darmowych banków zdjęć, zawsze zwracaj uwagę na licencję każdego zdjęcia, które pobierasz. Zwróć uwagę, czy możesz używać go, bez podawania informacji o autorze.
Płatne banki zdjęć
Tu wybór fotografii jest znacznie większy. Możesz mieć niemalże pewność, że znajdziesz tutaj takie zdjęcie, jakiego potrzebujesz. Ponadto te zdjęcia ze względu, że czasem trzeba za nie zapłacić nawet kilkanaście dolarów, są znacznie mniej używane. Dlatego też nie opatrzyły się one tak bardzo internautom. Jednak mimo wszystko najlepsze i najpopularniejsze zdjęcia były wykorzystywane bardzo często.
Płatnych banków zdjęć istnieje bardzo dużo, natomiast największe to:
- com
- com
- adobe.com
Zdjęcia robione samodzielnie lub przez fotografa
W ten sposób zyskujesz pewność, że tworzysz unikalną treść. Jednocześnie zrobienie dobrego zdjęcia jest zadaniem trudnym. Potrzebujesz odpowiedniego sprzętu, wiedzy i umiejętności. A dodatkowo będziesz potrzebował potem spędzić czas na obróbce zdjęcia.
Jednocześnie w niektórych przypadkach np. podczas prowadzenia bloga może to być bardzo dobry wybór.
Podsumowanie
Odpowiednie wykorzystanie grafiki może bardzo poprawić twój marketing i wizerunek firmy w sieci. Jednocześnie jest to temat bardzo wymagający. Jeżeli nie posiadasz odpowiedniej wiedzy i umiejętności, to warto rozważyć opcję wynajęcia profesjonalnego grafika, ponieważ będzie to skuteczniejsze i efektywniejsze.