WordPress to jeden z najpopularniejszych systemów CMS na świecie. Obsługa strony dzięki niemu jest bajecznie prosta. Jednocześnie, jeżeli chcemy zarządzać za jego pomocą większą ilością stron, to pojawia się kłopot. Wymaga to zaangażowania dużej ilości czasu, samo dodanie jednego wpisu na kilku witrynach wymaga wielokrotnego logowania się. Jednak powstały różne narzędzia, które umożliwiają zarządzanie wieloma stronami opartymi o system WordPress z jednego panelu.
Jakie możliwości dają narzędzia do zarządzania wieloma stronami?
Wiele zależy tak naprawdę od tego, jakie narzędzie będziemy omawiać. Różne narzędzia mogą mieć różną funkcjonalność. Jednak dzięki pomocy wielu z nich możesz:
- Dodawać wpisy na różne strony z jednego panelu.
- Zarządzać wtyczkami na wielu stronach.
- Zarządzać motywami.
- Aktualizować oprogramowanie na stronach.
- Odpowiadać na komentarze.
I to wszystko możesz robić z poziomu jednego panelu. W ten sposób oszczędzasz wiele czasu zarówno na dodawaniu nowych treści, jak i na ogólnym zarządzaniu witryną opartą o WordPress. Poniżej znajdziesz kilka programów, które pozwalają na szybkie i sprawne zarządzanie wieloma stronami opartymi o CMS WordPress.
InfiniteWP
Jest to oprogramowanie, które w podstawowej wersji jest darmowe. Możesz wtedy między innymi aktualizować oprogramowanie, instalować wtyczki, rozszerzenia, tworzyć kopie zapasowe. Jednocześnie za wiele przydatnych funkcji musisz płacić. Są tu dostępne dodatkowe wtyczki takie jak zarządzanie komentarzami, czy też postami i linkami.
WPSeo
Jest to Polskie narzędzie, które oferuje bardzo rozbudowane funkcje. Zostało one stworzone z myślą o zapleczach, dzięki niemu m.in. twoje poszczególne strony mogą znajdować się na różnych adresach IP.
W przypadku tego narzędzia już pierwszy pakiet cenowy jest płatny. Otrzymujesz na nim dostęp do hostingu i możliwość podpięcia nielimitowanej liczby stron i domen. Kolejne pakiety oferują coraz większe możliwości – zarówno większa przestrzeń na dane, jak i dodatkowe funkcje, wśród których znajdziesz dostęp do rozbudowanych statystyk oraz planowanie treści.
MainWP
Wtyczka podobnie jak InfiniteWp oferuje podstawową funkcjonalność za darmo. W podstawowej wersji znajdziesz możliwość wykonywania aktualizacji, prowadzenie kopii zapasowych, a nawet przeprowadzanie analizy SEO.
Dużym plusem jest to, że dodatkowe rozszerzenia są w tej samej cenie dwudziestu dolarów. Pozwalają one np. na zarządzanie treścią, komentarzami, analizę linków.
Inne narzędzia do zarządzania stronami WordPress
Prawda jest taka, że narzędzi do zarządzania stronami WordPress jest bardzo dużo. W tym artykule skupiłem się na trzech, które zasługują na największą uwagę.
Większość z nich cechuje się tym samym, co poprzednie wtyczki – w podstawowej wersji posiadają okrojone możliwości, natomiast w wyższych pakietach ich funkcjonalność znacząco się zwiększa.
Na tle wszystkich wtyczek mocno wyróżnia się polskie narzędzie WPSEO. Przede wszystkim z dwóch powodów:
- Wraz z narzędziem otrzymujesz dostęp do hostingu. W wyższych pakietach możesz w bardzo prosty sposób różnicować IP poszczególnych stron.
- Otrzymujesz support po polsku, dzięki czemu w razie kłopotów kontakt jest ułatwiony.
Jednocześnie nie da się jednoznacznie powiedzieć, które narzędzie jest lepsze. Wszystko jak zawsze zależy od twoich oczekiwań i tego, do czego chcesz wykorzystywać swoje narzędzie. Spore znaczenie ma również to czy zamierzasz działać na rynku polskim, czy też zagranicznym.