Czym jest prywatny DNS? Czy jest potrzebny? Odpowiedź na te oraz wiele innych pytań jest bardzo prosta. Big Data (pozyskiwanie, magazynowanie i przetwarzanie danych) rozrasta się każdego dnia, a my niestety jesteśmy częścią tego przemysłu gromadzenia danych. Jednak jest pewien sposób, który może nieco utrudnić zadanie monetyzowania naszego życia. Sprawdźmy zatem, czym tak naprawdę jest prywatny DNS. Zapraszamy!
Prywatny DNS – dlaczego jest mi potrzebny?
Gdy korzystamy z internetu, konieczne jest połączenie z jakimś serwerem DNS. Operatorzy bardzo chętnie dostarczają nam taką usługę w tak zwanym pakiecie, dzięki czemu otrzymują więcej danych o nas. Serwer DNS loguje takie informacje jak np. nasz adres IP, stronę internetową, którą chcemy odwiedzić bądź czas zapytania. Wszystko to jest nie tylko zapisywane na dyskach twardych, ale i sprzedawane. W tej sytuacji z pomocą przychodzi prywatny DNS!
Czym jest prywatny DNS?
W dużym skrócie, prywatny DNS jest zaprzeczeniem „normalnego” DNS, czyli nie rejestruje naszych danych. Co więcej? Nawet, jeśli ktoś chciałby je przechwycić, to nic mu to nie da, ponieważ będą zaszyfrowane. W tym celu, stosuje się jedną z 2 metod przesyłania danych- DNS over TLS (Transport Layer Security) lub DNS over HTTPS (Hypertext Transfer Protocol Secure). W skrócie wykorzystuje się technologie szyfrujące i zabezpieczające. Prywatny DNS jest jedną z dróg do ochrony naszej tożsamości w sieci.
Który prywatny DNS wybrać?
Prawdę mówiąc, wybór nie jest zbyt duży- część usług to freemium, czyli za darmo, a opcje bonusowe są płatne. To rozwiązanie, które daje nam możliwość wyboru i decyzji. Ponadto, pozwala operatorowi finansować usługę w długim terminie.
Cloudflare
Obecnie najpopularniejszym wyborem wśród ludzi poszukujących prywatnego DNS jest Cloudflare. Co istotne? Firma rozwija się w bardzo szybki sposób i obiecuje, że nie będzie sprzedawać naszych danych osobom trzecim. W swej usłudze wykorzystuje również najnowsze technologie zabezpieczające oraz chwali się rekordowymi wynikami w rankingach prędkości działania DNS
AdGuard
Kolejną dostępną opcją są serwery DNS AdGuard. Ich główna specjalizacja to blokowanie reklam. AdGuard w swoim DNS daje nam możliwość filtrowania ruchu, dzięki trzem rodzajom serwerów DNS. Mamy do wyboru: serwer podstawowy, który filtruje reklamy i złośliwe strony, dostępna jest również wersja rodzinna, która dodatkowo blokuje „witryny dla dorosłych”. Z kolie, ostatnia opcja, to prywatny DNS bez wycinania. Dużą zaletą AdGuard jest to, że każdy może je bezpłatnie ustawić. Ponadto, firma oferuje szereg dodatkowych, ale już płatnych usług.
Quad9
Quad9 to stosunkowo nowe rozwiązanie na rynku. Co rożni go od Cloudflare i AdGuard? Otóż, nie jest to firma, lecz organizacja typu not-for profit. To jedna z największych zalet serwerów Quad9. Co więcej? Organizacja jasno podkreśla, że nie zbiera danych osobistych o swoich użytkownikach i skutecznie zabezpiecza ich przed podejrzanymi stronami.
Prywatny DNS – jakie wady?
Jeśli chodzi o wady prywatnego DNS, są w sumie takie same, jak wady standardowego DNS. Choć nasze dane trafiają w ręce osób trzecich, jednak jest jedna duża różnica! Firmy oferujące prywatny DNS deklarują, że nie zbierają danych wcale lub zbierają tylko pewną część i wykorzystują je m.in. do badania trendów czy ulepszania systemu.
Podsumowując, wszystko zależy nie tylko od naszego modelu, ale również zagrożeń przed którymi chcemy się uchronić. Jeśli zależy Ci na tym, aby nie być traktowanym przedmiotowo i monetyzowanym, to prywatny DNS jest bardzo sensownym rozwiązaniem. Dzięki niemu odzyskasz część prywatności w sieci.